Bıldırcın eti helal midir? Bıldırcın eti caiz midir?

Bıldırcın eti helal midir? Bıldırcın eti caiz midir?

Bıldırcın eti Helal midir? Caiz midir? Sorusuna uzun araştırmalar sonucu ulaştığımız bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Leş yemeyen, avını pençesiyle yakalamayan kuşlar yenmelidir.

Bu kuş türü helal olup, sağlık açısından insan hayatında büyük rol oynamasıyla beraber çokça tüketilen bıldırcın eti hakkında helal midir, caiz midir sorusunu açıklayan bir çok makale yer almaktadır. Aşağıda verildiği gibi bıldırcın etinin, bunun ile alakalı başlıca Kur’an’da ayetleri bulunmaktadır .

Bıldırcın etinin, helal olduğuna dair fakihler görüş birliği içindedirler, bu canlının helâlliği Kur’an’da tasrih edilmiş olup, diğerleri de Kur’an’ın “yiyiniz” dediği iyi ve temiz şeyler (Mâide, 5/1; Hac, 22/28, 30) mubah kapsamında görülmüştür.

”Üzerlerine bulutu da gölgelik yaptık ve onlara kudret helvası ve bıldırcın indirdik. “Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin iyi ve temiz olanlarından yiyin” (dedik).”

-BAKARA SURESİ, 57. AYET-

Bu ayet ve bilgiler üzerine bıldırcın etinin helal ve caiz olduğu kapsamında bilgi edinmiş olup, Buna ek olarak bıldırcın eti hakkındaki Kur’an’da yer alan ayetleri web sitemiz bıldırcın pazar, merak edilenler bölümünden okuyabilirsiniz.

Rate this post