bildircinBıldırcın Hakkında

Bıldırcın

Kuş türleri arasında sülüngiller familyasına ait olan bıldırcın genel görünümleri nedeniyle tavuk grubunda yer alan bir kuş türüdür. Sıcak ülkelerde, ılıman bölgeler de köy ve çiftlik alanlarında sıkça karşılaşılan bıldırcınlar, Türkiye’de özellikle güz aylarında çokça bulunan ; yuvasını yerde yapan, boz renkli, tüyleri benekli, kısa narin bacaklı, toparlak vücut yapısına sahip göçebe bir av kuşudur. Küçük olmalarına karşın kısa mesafede hızlı ve atik hareket edebilen canlılardır .

bıldırcın

Bıldırcın karada yaşayan ve tohum ile beslenerek yaşamını sürdüren kuş olarak bilinir .

Büyüklüğü yaklaşık 20-25 santimetre olan bıldırcınların ağırlıkları ise ; 150-200 gram arasında değişiklik göstermektedir. Senede ortalama 200 yumurta verirler ve bu yumurtaların ağırlıkları 9-10 gram kadardır. Yumurtalama işlemi Mart-Eylül aylarında olmaktadır .

Bıldırcın eti ve yumurtasının protein açısından oldukça zengin olması sebebiyle yetiştiriciliği yoğun bir şekilde sağlanmaktadır . İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudu için oldukça faydalı bir rol oynamasıyla beraber son zamanların gözde besini olarak yer almaktadır .


http://www.bildircinpazar.com

5/5 - (9 votes)